O wolności w innym wydaniu. Zapraszamy na wystawę – “LIBERTAS, 100 lat Wolności”, upamiętniającą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.
Wystawa fotografii – “LIBERTAS, 100 lat Wolności”
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2019-06-04 do 2019-06-30
Opis wystawy:
Projekt fotograficzny, w którym Tomasz Cuncvir zestawia polskie historyczne wydarzenia, porównuje je z wybranymi przez siebie krajobrazami lub ich fragmentami. Autor podejmuje tym samym próbę zmierzenia się z historią Polski, posiadającą wiele napięć i burzliwy przebieg. Cuncvir w swoich ekspresyjnych fotografiach poszukuje nie tylko motywy krajobrazowo przyrodnicze ale i eksperymentuje z analogowymi technikami, tak aby symbolicznie oddać emocjonalną złożoność wskazanych przez siebie wydarzeń. Warsztatowy aspekt ma dla Cuncvira ogromne znaczenie, gdyż reprezentuje on dla autora niektóre momenty historyczne, takie jak; niepokój społeczny, okres wojenny, duch wyzwolenia, odradzającą się kulturę i sztukę. Poprzez swoje zdjęcia Tomasz Cuncvir prowadzi symboliczny światłoczuły dialog z tym co przeminęło w tym co nas otacza.
fot. Tomasz Cuncvir Kędzierski
O Artyście:
Tomasz Cuncvir Kędzierski, urodzony w 1988 roku w Wałbrzychu. Artysta fotografik, muzyk. Od 2014 roku członek Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Jego prace pokazywane były na wystawach zbiorowych we Wrocławiu, Hong Kongu, Perth i Nowym Jorku. W 2015 roku wygrał konkurs kompozytorski organizowany przez NFM swoją kompozycją „Quotidian beats”.
Wybrane wystawy indywidualne:
– 2011 – Biblioteka Miejska w Nowej Rudzie, Nowa Ruda w Pudełku Zapałek
– 2012 – Hala Stulecia, Wrocław w Puszce po Kawie
– 2014 – Sukiennice Wrocławskie, Wrocław w Puszce po Kawie oraz Preludium do Nouvelle Noir
– 2015 – Galerie Arktika, Marktoberdorf, Alpy – Abstrakcje, oraz mini wystawa Nouvelle Noir
fot. Tomasz Cuncvir Kędzierski
Wystawa składa się z pięciu rozdziałów.
Część Pierwsza: „Slajd”
Wschody słońca w Nowej Rudzie.
Promienie słoneczne odbite od krajobrazu wpadają przez obiektyw by wyryć na filmie trwały relief. Drogą powrotną, inne promienie podświetlają kolorową błonę, przywołując wspomnienie jako projekcję na ścianie. Reprezentacja obrazu odbywa się tutaj bez cyfrowego tłumacza, czyniąc z widza bezpośredniego świadka wschodzącego słońca.
Część druga: „Solarigrafia”
Fotografie konceptualne wykonane na materiałach światłoczułych. Każde zdjęcie naświetlało się nieustannie przez 123 godziny. Dokładnie tyle lat Polska była pod zaborami. Widoczne na zdjęciach wypalone linie słońca zwiastują początek nowego Państwa Polskiego, wyłaniającego się z chaosu i brutalności. Tylko niepodległe dzieło, wyłamujące się ze standardowych ram, jest w stanie przesunąć granice sztuki jako takiej. Tak samo jak wolny i niepodległy kraj, niezależnie stanowi o sobie.
Część trzecia: „Podczerwień”
Zdjęcia zostały zrealizowane na filmie światłoczułym w spektrum światła niewidocznego dla ludzkiego oka – przez filtr przedzierają się wyłącznie fale podczerwone. Symbolizuje to Polskę podczas rozbiorów – nie widać jej na mapie, jednak ona istnieje w sercach obywateli, w mowie, piśmie, sztuce; istnieje na emigracji oraz na swoich ziemiach pod płachtą zaborcy. Pokazuje to też absurdy reżimów wtedy panujących, trawa nie jest zielona, lecz biała, niebo mimo słońca wygląda na czarne.
Część czwarta: „Impresje”
Tak Tomasz Cuncvir Kędzierski wyobraża sobie fotograficzny polski impresjonizm. Tak malowali w czasach zaborów Władysław Podkowiński oraz Józef Pankiewicz.
Przez awangardę, impresjonizm, który Panowie poznali w Paryżu na wystawie Moneta, określali swój bunt wobec narzuconych norm, niewoli. Jest to apel wyzwoleńczy artysty fotografika, jego nonkonformizm. Jednocześnie też ukłon dla artystów epoki, którzy mimo zaborów, tworzyli za Nową Polskę.
Część piąta: „fotografia natychmiastowa”
Ideą było uchwycenie natychmiast tych pierwszych promieni słońca, zwiastujących nowy początek w historii naszego Kraju. Niecierpliwość, chęć jak najszybszego uwolnienia się, nawet w chaotyczny i niedoskonały sposób, oraz tęsknota wolności, tak obecna w literaturze młodopolskiej, znajduje swoje odzwierciedlenie w technice i temacie tych fotografii. Medium jest pełne niedoskonałości, nieostrości, swą wymową przypomina wybudzanie się ze snu, czemu towarzyszą zobrazowane wschody słońca.
fot. Tomasz Cuncvir Kędzierski