W ramach projektu Anima MEA Dobre Miejsce – Katolickie Centrum Kultury organizuje rekolekcje artystyczne składające się z różnych warsztatów. Jednym z nich są warsztaty rzeźby i ceramiki, które poprowadzą: Przemysław Lepszy oraz Zbigniew Podgórski. Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych głębszym poznaniem swojej duszy a jednocześnie chcących udoskonalić swój warsztat artystyczny. Realizować będziemy to poprzez twórczą pracę, rekolekcje i wspólną modlitwę.
Warsztaty rzeźby i ceramiki – “…”
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A (warszawa.dobremiejsce.eu)
Termin: od 2019-09-13 do 2019-09-15
UWAGA: ZE WZGLĘDU NA ZBYT MAŁĄ ILOŚĆ ZGŁOSZEŃ WARSZTATY ODWOŁANE
ZAŁOŻENIA:
Założeniem programu zajęć, jest przekazanie jego uczestnikom pewnych narzędzi za pomocą których mogą, w sposób naturalny i nie wymuszony zapisać w materiale gliny bądź modeliny, pewien stan myśli i emocji, intuicyjnie odpowiadających podanemu tematowi jakim jest „Anima Mea”. Bazując na Państwa indywidualnej zdolności postrzegania rzeczywistości materialnej – jako zbioru pewnych kształtów, figur, faktur, kolorów wypełniających przestrzeń, a pozostających wobec siebie w najrozmaitszych relacjach, pragniemy Państwu pokazać metody jakimi można w świadomy sposób wywołać zamierzone przez Państwa wrażenia emocjonalne. Zakładamy, że pozwoli to Państwu przeniknąć pewne obszary własnych przeżyć, odczuć, myśli, z być może, dotąd nie znanej Państwu strony. Naszym szczerym pragnieniem jest aby finalnie Wasza praca znalazła swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w pogłębieniu refleksji nad tematem całych rekolekcji.
I ETAP ZAJĘĆ – Płaskorzeźba
Polega na analizie elementów budujących znaczenie hasła – płaskorzeźba / relief. W tym ćwiczeniu, przy pomocy rąk oraz wcześniej przygotowanych przez nas narzędzi, zaingerują Państwo w płaszczyznę, wcześniej przygotowanych przez nas glinianych plakiet, w kształcie kwadratu o wym. ok 30/30 cm,oraz grubości 3 cm. Następnie za pomocą minimalnych środków (gestów) typu cięcie gliny, rysowanie na niej, usuwanie tudzież dodawanie materiału lub też np. szarpanie bądź też wygładzanie, stworzą Państwo kompozycję, której forma będzie przez nas zaproponowana. Druga część zadania będzie polegała na tym, że na podstawie wcześniejszego doświadczenia dotyku żywej gliny i własnych obserwacji w jaki sposób sam materiał reaguje na kontakt z Państwa dłońmi bądź też narzędziami, spróbują Państwo podjąć wyzwanie, wyrażenia za pomocą tych samych środków i na takiej samej powierzchni dowolnie wymyślonej kompozycji.
Czas trwania zajęć 4 H
Materiał: glina, modelina.
Wielkość pracy może zależeć od temperamentu uczestnika zajęć. Dzieło utrwalimy odlewem gipsowym!!
II ETAP ZAJĘĆ – Ceramika
Uczestnik zajęć będzie miał możliwość zapoznania się z techniką tworzenia naczynia (czarka) . Wstępny kształt naczynia będzie dla Państwa przygotowany. Natomiast każdy uczestnik wybierze swoją ścieżkę poprowadzenia reszty formy. Będzie można również wykorzystać fragment pracy z pierwszego etapu ćwiczeń, bądź też naturalną drogą, użyć zbliżonej techniki w celu uzyskania zamierzonej ekspresji. Dodatkowo w formie prelekcji, przygotujemy dla Państwa pokaz tworzenia formy na kole garncarskim.
Czas trwania zajęć: 4 H
Każdy z uczestników będzie mógł zabrać swoją prace do domu.
Przemysław Lepszy