15 – lecie cyklu “Jazz w Podziemiach Kamedulskich na Bielanach” – Artur Dutkiewicz Trio
15 – lecie cyklu “Jazz w Podziemiach Kamedulskich na Bielanach” – Artur Dutkiewicz Trio
28 stycznia 2021 godz. 19:00 | ONLINE
Serdecznie zapraszamy na koncert online z okazji 15 – lecia cyklu “Jazz w Podziemiach Kamedulskich na Bielanach“. Wystąpi dla Państwa Artur Dutkiewicz Trio, zespół wybitnego pianisty, “ambasadora jazzu”, uznawany przez krytyków muzycznych za jedną z najlepszych polskich formacji jazzowych. Trio zaprezentuje utwory z ostatnich płyt ‘Prana” i „Traveller” a także premierowy materiał z nowego albumu, który ukaże się w 2021 roku.
ARTUR DUTKIEWICZ TRIO Artur Dutkiewicz fortepian Michał Barański kontrabas Adam Zagórski perkusja
Artur Dutkiewicz wybitny pianista i kompozytor, nazywany jest „ambasadorem polskiego jazzu”; wystąpił w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny i Australię. Jego muzyka jest nie tylko echem jego licznych światowych tournee ale przede wszystkim podróżą w głąb siebie, na najdłuższej drodze życia: z głowy do serca.
Totalny jazz genialnych muzyków i jedna z najlepszych płyt ostatnich miesięcy i to w skali światowej
(Marek Dusza / Magazyn Audio)
Magnetyczna siła tej muzyki, nasyconej niezwykłymi emocjami i fenomenalne jej wykonanie przez genialnych muzyków tworzących to legendarne trio. Sprawiają, że nie tylko słucham tej płyty na okrągło, ale osobiście uważam ją za jedną z najlepszych płyt wydanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na świecie
(Tomasz Pierchała / Jazz Forum)
Wspaniały koncert Artur Dutkiewicz Trio zapisze się w annałach Brisbane International Jazz Festival jako wyrafinowany pokaz sztuki gry tria fortepianowego.
(Ian Patterson / All About Jazz, Australia)
Znakomity album – wspaniała muzyka, genialne granie wszystkich członków Tria, wyrafinowana przygoda intelektualna.
(Bogdan Chmura / Jazz Forum)
Płyta ociera się o genialność ……. To muzyka głęboko uduchowiona, motoryczna niczym mantry. Znacie dobrze te stany, dawno temu komunikował je Keith Jarrett, jeszcze dawniej John Coltrane.
(Adam Domagała / Z Dżezem Lżej Blog)
Wizualizacje: Andrzej Wąsik
Artur Dutkiewicz – pianista i kompozytor, „ambasador polskiego jazzu” (Jazz Forum 2012); koncertował w blisko 70 krajach świata; od USA przez Europę, Afrykę, Azję, po Australię i Nową Zelandię. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie.
Pochodzi z Pińczowa. Jest Honorowym Obywatelem tego miasta.
Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.
Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, “Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.
Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. transmitowany przez Radio France.
W latach 1990-93 często koncertował we Francji; solo oraz z Tomaszem Szukalskim, Alainem Brunet i Pierrem Michelot.
Współpracował m.in. z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego oraz przez ponad 20 lat z legendarnym saksofonistą Tomaszem Szukalskim, tworząc Szukalski/Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego. Z zespołami tymi odbył liczne trasy koncertowe w wielu krajach europejskich.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Plaza Festival – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival, Baku Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival / Turcja, Recoleta Mapocho Jazz Festival – Santiago de Chile.
Artur Dutkiewicz prowadzi od wielu lat własne trio oraz wykonuje recitale solowe. Ostatnie albumy „Mazurki”, „Prana”, „Traveller” zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
W 2017 roku został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Michał Barański – wybitny polski kontrabasista. Już w wieku 13 lat wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA.
W trakcie studiów rozpoczął współpracę z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Carmen Moreno.
Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego.
Od 2008 roku wybierany przez czytelników Jazz Forum na najlepszego kontrabasistę w Polsce.
Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował m.in. z Milesem Davisem i Herbie Hancockiem.
Jest wykładowcą klasy kontrabasu na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Adam Zagórski– to jeden z najzdolniejszych perkusistów jazzowych młodego pokolenia w Polsce, także pianista i kompozytor.
W czasie studiów uczył się u wybitnych pedagogów takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Anders Mogensen, Steve Altenberg, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Erik Orum, Bill Stewart, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke, Joost Van Schaik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks.
Jest laureatem wielu nagród w konkursach jazzowych i festiwalach, m.in. Bielska Zadymka Jazzowa 2015, Jazz Fruit Prague 2015, Era Jazzu 2015, Jazz Wolności Sopot 2016, Krokus Jazz Festiwal 2016, Jazz nad Odrą 2018, Europäischer Burghauser Jazz Fest 2019.
Koncert realizowany dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie. Wśród podejmowanych inicjatyw znajdują się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty artystyczne, festiwale, spotkania autorskie. Skuteczna promocja realizowana jest dzięki współpracy z mediami katolickimi, wybitnymi artystami, ośrodkami kultury, uczelniami wyższymi oraz parafiami. Wydarzenia organizowane są we własnym zapleczu lokalowym: sala widowiskowa, sala konferencyjna, galeria.