Pracownia Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie oraz Dobre Miejsce – Katolickie Centrum Kultury zapraszają na wystawę ARS LONGA poświęconą malarstwu gotyckiemu.
Wystawa – „ARS LONGA„
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Ekspozycja: od 2020-09-14 do 2020-10-29
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Tablicowe malarstwo gotyckie jest absolutnie wyjątkowe. Wyraża się to zarówno poprzez specyficzną stylistykę form, idealizację świętych postaci i żywą, intensywną kolorystykę, jak i poprzez przekazywanie istotnych treści w sposób całkowicie niekonwencjonalny. Nie jest to malarstwo realistyczne, studyjne czy impresyjne. Lecz zdecydowanie odnaturalizowane, wyobrażeniowe, w którym najczęściej bezwzględnym elementem kompozycyjnym jest złoto, zawsze symbolizujące Boga. Każda barwa jest mu podporządkowana i ma swoje symboliczne przesłanie.
Fot. Fragment kwatery Matka Boża z mieczami boleści z Ołtarza Hamburskiego autorstwa Absolona Stumme, kopia wykonana przez Gustawa Bołdoka
Poprzez wykonanie kopii studenci uczą się rozpoznawać wszystkie warstwy techniczno-technologiczne składające się na składające się na skomplikowany proces twórczy. Namalowanie tzw. technologicznej kopii ma na celu odtworzenie pełnej struktury kopiowanego obrazu, począwszy od żmudnego przygotowania podobrazia, poprzez prace pozłotnicze, liczne nawarstwienia farb modelunkowych, aż po końcowe laserunki.
Fot. Fragment Tryptyku Niepokalanego Poczęcia – Alegoria Niepokalanego Poczęcia Marii autorstwa Adriaen’a Isenbranta, kopia wykonana przez Martę Woźniak
Prezentowane na wystawie obrazy są kopiami fragmentów przedstawień ołtarzowych znajdujących się w Galerii Malarstwa Średniowiecznego Muzeum Narodowego w Warszawie. Zostały wykonane pod kierunkiem dr hab. Aleksandry Krupskiej prof. ASP oraz as. mgr Hanny Rokośnej i as. mgr Marcina Petrusa przez studentów trzeciego roku w ramach programu nauczania w Pracowni Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.