Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego – rodzinny piknik ekologiczny, odbędzie się w niedzielę 2.10.2022 na terenie przed Kościołem Pokamedulskim przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie. Będzie to już 11 edycja tej imprezy! Zapraszają: Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Parafia p.w. bł. E. Detkensa oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany.
2 października 2022 r.
Godz.: 10:00 – 15:00
Miejsce: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny!
UWAGA: w przypadku deszczowej pogody wydarzenie odbędzie się w budynku Dobrego Miejsca.
Bądź EKO : Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem!
Jak co roku będziemy świętować na łonie przyrody, zdobywając wiedzę o niej i ucząc się jak ją szanować. Tradycyjnie wraz z naszymi partnerami przygotowaliśmy wiele bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Zobacz, jak bawiliśmy się w ubiegłych latach!
Imprezie będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego i swojskiego jadła. Swoje produkty wystawią rękodzielnicy z całej Polski.
Tradycją tego dnia stało się wspólne sprzątanie Lasu Bielańskiego, dostępne będą worki i rękawiczki.
W programie wydarzenia:
11:00 – Uroczysta Msza Święta (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)
ok. 12:00 – Poświęcenie zwierząt (scena plenerowa przed Kościołem)
ok. 12:15 – Koncert folkloru warszawskiego – Kapela z Targówka (scena plenerowa przed Kościołem)
ok. 14:00 – Przedstawienie „Ostatnie Drzewo” z cyklu Niedzielne Bajeczki w wykonaniu Teatru Conieco (scena plenerowa przed Kościołem)
Wśród tegorocznych atrakcji:
– Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska
– Akcja Sprzątania Świata: Sprzątamy ścieżki Lasu Bielańskiego!
– Warsztaty majsterkowania w drewnie (boisko od północnej strony Kościoła)
– Kucyki (boisko od północnej strony Kościoła)
– Dmuchana zjeżdżalnia (boisko od północnej strony Kościoła)
– Nowoczesna i ekologiczna zamiatarka firmy BYŚ (boisko od północnej strony Kościoła)
– Stoisko Ulica Dzielnica Stolica (boisko od północnej strony Kościoła)
– Stoisko Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, Lasów Miejskich – Warszawa (boisko od północnej strony Kościoła)
– Stoisko LO Archutowski: malowanie buziek, kolorowanki (przed wejściem do liceum)
– Leśna modelarnia (naprzeciw Kościoła)
– Zajęcia otwarte z piłki nożnej z Akademią Hutnika Warszawa (boisko od północnej strony Kościoła)
– Stoisko przyrodniczo-edukacyjne Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej (boisko od północnej strony Kościoła) :
1. Kreatywne warsztaty rodzinne
- Kolorowe podkładki pod gorące napoje – obrazy inspirowane motywami roślinnymi przenoszone metodą de coupage na drewniane krążki. Rodzinne warsztaty z użyciem drewna, papierowych serwetek, lakierów i kleju.
- Naturalne Spa – ziołowe mydełka i olejki do masażu – rodzinne warsztaty robienia mydełek z gliceryny, ziół i roślinnych barwników oraz pachnących olejków do masażu ciała z dodatkiem ziół.
- Samo-nawadniające się doniczki do kiełkowania ziół. Warsztaty z wykorzystaniem nasion jadalnych warzyw, waty i plastikowych butelek.
2. Plenerowe eksperymenty
- Część z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych. W programie między innymi ćwiczenia z biomonitoringu, czyli badanie czystości gleby, wody, pomiary hałasu, część dotycząca OZE.
- Niewidzialne siły – reakcje chemiczne jak je dostrzec?” Eksperymenty i reakcje chemiczne, pokazy z użyciem odczynników i szkła laboratoryjnego.
- „Niewidzialny świat, czyli duże jeszcze większe”– doświadczenia z wykorzystaniem mikroskopów szkolnych, zestawy aut z napędem wodorowym. Cykl eksperymentalny dla dzieci od 6 do 15 lat.
- Zajęcia dla dzieci 6 – 16 lat. Eksperymenty z użyciem prostych pomocy i odczynników, jak soda, kwasek cytrynowy, sok z kapusty, proszek do pieczenia, płyn do prania i zmywania oraz piasek.
3. (BIO) różnorodne gry
- Zwierzęcy detektyw – Gra edukacyjna „Zwierzęcy detektyw” jest grą detektywistyczna, która polega na odgadnięciu jakie zwierzę wybrał przeciwnik, dzięki zadawaniu odpowiednich pytań dotyczących obrazków. Pytania są tak sformułowane aby można było na nie odpowiedzieć jedynie słowami „TAK” lub „NIE”. Wygrywa ta osoba, która szybciej zgadnie, które ze zwierząt wybrał przeciwnik.
- Złap zwierzaka – gra ruchowo – edukacyjna dla najmłodszych od 4 lat, poznanie 5 polskich ssaków z Czerwonej Księgi.
- Zakręcone zagadki – gra edukacyjna polegająca na dopasowaniu do siebie drzew i liści oraz zwierząt i ich śladów i tropów. Gra dla dzieci od 6 lat pozwala na poszerzenie wiedzy o świecie roślin i zwierzą polskich.
- Bioróżnorodność łąk, lasu i wody – wielkoformatowe gry planszowe dla dzieci od 6 lat. Przez udział w grach dzieci poznają specyfikę poszczególnych ekosystemów, udział w grze pozwoli na pogłębienie wiedzy oraz wzmocni kompetencje społeczne biorących udział dzieci w zakresie pracy w zespole.
- Dotknij Przyrody – zabawa dla najmłodszych od 3,4 lat z użyciem drewnianego pudełka z otworem, przez który dzieci wkładając rękę rozpoznają przedmioty w nim ukryte np. pluszowe zwierzaki.
- Cel Recykling – gra edukacyjno – ruchowa dla najmłodszych na temat segregowania odpadów. Przez trafienie odpadem do odpowiedniego kosza ćwiczymy też sprawność i celność.
- Ekologiczne Koło Fortuny – pytania na temat przyrody, bioróżnorodności, ekologii, odpadów, klimatu dla osób od 5 do 105 lat.
- Dwustronne domino przyrodnicze to zestaw „kafli” o wymiarach 20 cm/40 cm z wizerunkami popularnych leśnych zwierząt i ptaków. Zadaniem uczestników będzie ułożenie „kafli” przez dopasowanie do siebie sylwetek tych samych zwierząt lub ptaków. Gra w wielkoformatowe puzzle polegać będzie na ułożeniu obrazka – wieloelementowego krajobrazu przyrodniczego. Powierzchnia puzzli po ułożeniu to ok. 15m2. Zabawa przeznaczona będzie dla dzieci w wieku 4-10 lat.)
4. Autorska posterowa wystawa edukacyjna: Temat – Klimat. Wystawa edukacyjna przybliża zagadnienia związane z ochroną klimatu.
W namiocie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie (boisko od północnej strony Kościoła) na uczestników czekają gry i zabawy edukacyjne które pomogą:
– zdobyć wiedzę na temat rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt występujących na Mazowszu,
– poznać rezerwaty przyrody i ich dzikich mieszkańców;
– poznać największe kompleksy leśne (puszcze) znajdujące się na terenie naszego województwa i ich specyfikę,
– sprawdzić spostrzegawczość i umiejętność rozpoznawania gatunków zwierząt podczas gry w memory,
– zgłębić skomplikowane zależności pomiędzy różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz ich znaczenie dla zachowania równowagi ekologicznej w ekosystemach w grze „Łańcuch pokarmowy”,
– utrwalić znajomość poszczególnych gatunków drzew, ich liści i owoców,
– poszerzyć wiedzę z zakresu ochrony przyrody całego regionu dzięki łamigłówkom, krzyżówkom i wykreślankom.
Podczas warsztatów plastycznych każdy uczestnik imprezy będzie mógł ozdobić swoją własną torbę , stworzyć obrazek z wykorzystaniem kolorowego piasku lub udekorować dla siebie maskę leśnego zwierzątka. Podpowiemy skąd czerpać wiedzę na temat przyrody naszego województwa i jak każdy z nas może przyczynić się do jej ochrony.
Organizatorzy: Dzielnica Bielany m.st. Warszawy, Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce”, Parafia p.w. bł. E. Detkensa
Partnerzy: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Ks. R. Archutowskiego, Przedszkole „Leśna Droga”, Akademia – Hutnik Warszawa, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, Stowarzyszenie Ulica Dzielnica Stolica, Fundacja Rodzina Blisko, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Patroni medialni: Nasze Bielany, Niedziela warszawska, Gazeta Polska Codziennie, Gazeta Polska, Niezależna.pl, Tygodnik Idziemy, Tak Rodzinie, Chrześcijańskie Granie, Radio Niepokalanów, Radio Profeto, profeto.pl, Fundacja Chrześcijańskie Granie
Sponsorzy: Byś Warszawa, Dobry Zakątek