Kalendarz – wydarzenia



Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
26
27
28
29
30
31
1
2
3 4
5
6
7
8
9 10
11
12
13
14
15
16 17
18
19
20
21 22
23
24
25
26
27
28
29
30 1
2
3
4
5
6
Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop – wystawa

Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Wystawa w lipcu i sierpniu podróżowała po instytucjach w Warszawie i okolicy, we wrześniu będzie pokazywana w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jedną z takich placówek jest Katolickie Liceum Ogólnokształcące, w którym do 7 września będzie można ją oglądać. Z kolei seminaria odbędą się 28 sierpnia oraz 26 września. Prelegentami będą kolejno: prof. Marian Marek Drozdowski oraz Pan Marek Dyżewski. Projekt zakończy recital fortepianowy, który odbędzie się na przełomie września i października w Warszawie.

wystawa-paderewski-4

Celem projektu jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego.  Jako  postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.


Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

sluzba-niepodleglej

Kontakt: fundacja@sluzbaniepodleglej.pl


Katolickie Centrum Kultury „Dobre Miejsce” oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie będą gościć wystawę pt. „Ignacy Jan Paderewski. Artysta. Ambasador polskości. Mąż Stanu. Filantrop“. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Służba Niepodległej, a partnerem Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Wystawę w „Dobrym Miejscu” i Liceum będzie można obejrzeć od 27 sierpnia do 9 września.


Ekspozycja pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego nie tylko jako muzyka i męża stanu, ale również podkreśla jego wielkoduszność oraz działalność filantropijną. Wystawa składa się z siedemnastu plansz, na których znajdziemy zdjęcia oraz opisy fragmentów życia Ignacego Jana Paderewskiego. Fotografie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.


wystawa-paderewski-2


Plansze przetłumaczone są również na język angielski. Bohater wystawy, jak nikt inny, działał na rzecz Polski za granicą. Szacunek, jaki posiadał wśród polityków i dyplomatów z całego świata był tego wyrazem. Dotarcie z przekazem do osób nieznających języka polskiego jest zatem bardzo ważne i potrzebne.


wystawa-paderewski-3


Symbolika wydarzenia jest w tym momencie kluczowa. Życie Ignacego Jana Paderewskiego, jego twórczość, działania na arenie międzynarodowej i sytuacje społeczno-polityczne przedstawione w projekcie znajdują sens, jeśli zwiąże się je z finalną sytuacją 1918 roku. Całość jest bardzo wymowna, bowiem dzieje się w roku 2018: 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

wystawa-paderewski-5

Miejsce: Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek

    zapisz się

    do newslettera

    Zapisz się i bądź na bieżąco!

    [newsletters newsletters-903 list:2 autocheck:on email:your-email ""]