GDZIE JESTEŚ? – wystawa malarstwa IKON Pauliny Krajewskiej w Galerii Krużganek.
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Ekspozycja: przedłużona do 2022-11-13, wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
O WYSTAWIE:
GDZIE JESTEŚ?
Pan Bóg pierwszy doświadcza braku bliskości człowieka. Pierwszy wybiega. Pierwszy wypatruje. Jego ojcowskie przyzywanie rozlega się jeszcze w Raju. Zaraz po dziele stworzenia. Na kartach Starego i Nowego Testamentu wybrzmiewa jak refren w napisanych Księgach. Głośne, bolesne, pełne rozżalenia GDZIE JESTEŚ?
I słychać je wciąż.
Wzajemne tęskne nawoływania.
Autor: P. Krajewska
Tytuł: Mojżesz
Wzajemną tęsknotę stworzenia i Stwórcy usłyszeć możemy w prezentowanych na wystawie dziełach. Maluje się w prostocie przemedytowanych obrazów. W gestach biblijnych postaci. Brzmi i grzmi w ciszy i ekspresji kolorów. Krzyczy światło rozrywające ciemność tła stworzonych wizerunków. GDZIE JESTEŚ?
Przedstawione ikony są moim wołaniem by być bliżej. To zaproszenie do wzajemnego odnajdywania się, do bliskości z Ojcem, który nieustannie nas szuka.
„GDZIE JESTEŚ?” /Rdz 3.9/ woła Bóg zatroskany o człowieka już u początku świata.
„dlaczego płaczesz? Kogo szukasz?” /J.20,13/ desperacja rozpaczliwie lamentującej Marii Magdaleny przy grobie Chrystusa.
– GDZIE JESTEŚ?
PAULINA KRAJEWSKA
Autor: P. Krajewska
Tytuł: Młodzieńcy
Paulina Krajewska
Autorka ikon.
Malarka i ilustratorka.
Dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Ukończyła podyplomowo arteterapię w Łodzi u profesora Karolaka. Wykładała na Wydziale Dziennikarskim WSiZ w Rzeszowie projektowanie graficzne i techniki multimedialne.
W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji „Światłość Prawdziwa” dwóch autorów Pauliny Krajewskiej i Hieronima St. Kreis OSB, gdzie Słowo i ikony autorki, wybrzmiały w pięknej poetyckiej formie echo-e.
Tworzy w ciszy będącej echem kontemplacji Słowa wypowiedzianego na kartach Starego i Nowego Testamentu. Wykorzystując tradycyjny warsztat szkół rosyjskiej i bizantyjskiej, surowość lipowej deski, świeżość ręcznie ucieranych farb wypracowała własny język malarski. Prosta, uboga forma jej obrazów wizualnie odbiega od ikon kanonicznych, ale ma w sobie najistotniejszą cechę ikony – przekaz duchowy. To modlitwa maluje prace Krajewskiej, modlitwa i pragnienie poznania tajemnic sacrum. Ten sakralny aspekt przyciąga i zatrzymuje odbiorców nie tylko przy ikonach artystki, ale przede wszystkim przy Boskiej Tajemnicy ukrytej w każdym człowieku.
Jej obrazy prezentowane na licznych wystawach, znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
wystawy:
- Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, 2020
- Galeria BWA ” u Jaksy”, Miechów, 2019
- Muzeum Opactwa w Tyńcu, 2019
- Klasztor o. Dominikanów, Warszawa, Służew, 2019
- Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki”, 2019
- Muzeum Ikon w Supraślu, 2019 – wystawa „Nowa Epifania Piękna”, 2019
- Galeria 2 Światy, Kraków, 2019
- Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 2018 – wystawa zbiorowa 2018
- Mińsk, Białoruś 2018 – wystawa zbiorowa
- Galeria „New Era Art” w Krakowie 2017
- Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, 2017
- Muzeum Narodowe we Lwowie – wystawa Międzynarodowych Twórców Ikon z Nowicy, Ukraina, Lwów 2017
Jest autorką ilustracji do, „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie”, za które otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.
W wolnych chwilach zajmuje się kaligrafią, zafascynowana nie tylko pięknem ręcznie pisanej litery, ale ceni ją szczególnie za jej walory duchowe i medytacyjne.
Strona internetowa
www.paulinakrajewska.pl