Ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez setki pokoleń chrześcijańskich twórców. W Dobrym Miejscu prezentujemy prywatną kolekcję ikon Pana Walerego Tureckiego. Warto choć na chwilę zanurzyć się w ich tajemniczym i niezrozumiałym świecie oraz poznać ich istotną, najgłębszą – duchową stronę. Zapraszamy na wernisaż z właścicielem kolekcji, który odbędzie się 18.11 o godz. 12:30.
Wystawa kolekcjonerska – “Ikony. Obrazy pisane modlitwą“
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20 (w dniu 18.11 o godz. 12:30 wernisaż)
Ekspozycja: od 2018-11-18 do 2018-12-29
Przedstawione na wystawie ikony można zakupić w Pracowni naprawy dywanów i kilimów u p. Agnieszki Żmudy tel. 502 503 190 w godzinach pracy od 9:00 do 15:00. Informacja na recepcji (wej. A).
Twórcy ikon mówią zawsze o „pisaniu” obrazu, a nie malowaniu. Ikona jest bowiem – jak pisze Jim Forest – „teologią wyrażoną liniami i kolorem”.
„Pisanie ikon to szczególne doświadczenie, w którym łączy się modlitwa, czyli doświadczenie duchowe, z praktycznym”
Bp Michał Janocha
“Ikona w sposób plastyczny wyobraża i uobecnia Boga, a Najświętszy Sakrament czyni to w sposób sakramentalny. Odniesienie do tego, co w tradycji łacińskiej nazywamy adoracją, a w bizantyjskiej i greckiej „προσκύνησις” (czyt. „proskynesis”) jest rzeczywiście podobne, z tą różnicą, że w Najświętszym Sakramencie mamy do czynienia z konsekrowaną postacią, która w żadnej formie nie przypomina nam postaci Boga. Natomiast w ikonie, jak chociażby w mandylionie – wizerunku oblicza Chrystusa będącym „ikoną ikon”, widzimy próbę oddania samego Bogoczłowieka.”
Bp Michał Janocha
“Ikona to dzieło sztuki uniwersalne. Czyli takie, które pragnie mówić o Bogu językiem wypracowanym przez wieki, językiem, który jest ponadczasowy i nie podlega łatwo zmiennym modom i fluktuacjom (…) ikona odwołuje się do tego, co w Biblii określa się mianem „πνεῦμα” (czyt. „pneuma”) czyli do „ducha”. Jak sądzę, ten właśnie pierwiastek „pneuma” w ikonie tak pociąga wszystkich chrześcijan. Zresztą w tym miejscu dotykamy w ogóle istoty sztuki. Sztuka przez wielkie „s” zawsze będzie ponadczasowa i nigdy się nie zestarzeje.”
Bp Michał Janocha