TERMIN: 25.01.2023 r. godz.: 17:00
WSTĘP WOLNY
Ten wyjątkowy elektroniczny instrument zapewnia dostęp do brzmień najsłynniejszych organów z całej Europy. Podczas najbliższego koncertu, będziemy mogli przenieść się wirtualnie do Krzeszowa i posłuchać znakomitego barokowego instrumentu Michaela Englera, zbudowanego w latach 1732-37, a także do Francji, do słynnego Opactwa St. Etienne w Caen w Normandii, gdzie znajdują się romantyczne organy, wykonane w 1885 r. przez genialnego Aristide Cavaillé-Coll.
Źródło
W przyszłości Instrument będzie służył studentom AKW, kształcącym się na kierunku Edukacja muzyczna z muzyką kościelną oraz adeptom Studium Muzyki Kościelnej (Instytut Szkolenia Organistów). W planach są również regularne koncerty muzyki klasycznej, które dołączą do oferty kulturalnej Dobrego Miejsca i Akademii Katolickiej.
Źródło
Dodatkowym atutem organów zainstalowanych auli w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki, jest profesjonalnie zrealizowany system nagłośnienia przestrzennego, co w połączeniu z komfortową temperaturą i wygodnymi siedzeniami, daje niespotykane dotąd możliwości delektowania się piękną muzyką.
W programie koncertu inauguracyjnego:
1. J.S.Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
2. A.Vivaldi / J.S.Bach – Koncert a-moll BWV 593
3. Ch. M. Widor – 5 Symfonia Op.42, Nr 1 – Cz. I Allegro vivace
4. G. Bélier – Toccata
Wykonawcy:
dr Agnieszka Rybak – Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Umiejętności doskonaliła na kursach organowych w Warszawie, Katowicach, Kamieniu Pomorskim, Krzeszowie, Soro (Dania), Alpe d’Huez (Francja). Jest doktorem w dziedzinie sztuk muzycznych. Pracę pedagogiczną w Studium Muzyki Kościelnej łączy z licznymi recitalami i koncertami. Jest członkiem Towarzystwa im. Mariana Sawy a także członkiem Stowarzyszenia Pro Musica Organa.
dr Wiktor Brzuchacz – Uczył się improwizacji, harmonii i kompozycji u prof. Mariana Sawy. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji w kraju i za granicą prowadzonych m.in. przez profesorów: José Enrique Ayarra Jarné (Hiszpania), Maija Lehtonen (Finlandia) oraz Pierra Pincemailla (Francja). Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów prof. Bogusława Grabowskiego. Doskonalił umiejętność improwizacji w Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji w klasie prof. Pierra Pincemailla. Wiktor Brzuchacz w swoim dorobku artystycznym posiada występy na wielu prestiżowych Festiwalach Organowych w Polsce i za granicą. Koncertował we Francji, Holandii, w Niemczech, w Rosji. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, cyklu letnich koncertów „Spotkaj się z muzyką w Warszawie” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej – Collegium Joanneum w Warszawie. Należy do organizacji zajmujących się popularyzacją polskiej muzyki, animacją kultury i sztuki w kraju i za granicą. Jest pomysłodawcą zainstalowania organów wirtualnych w Auli bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
prof. Andrzej Chorosiński – organista, pedagog i kompozytor. Kształcił się w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1972). Jednocześnie w latach 1969-74 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Adelaide Town Hall. W 2014 roku uczestniczył jako organista w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1992 jako profesor). W latach 1987-93 pełnił w niej także funkcję prorektora, a w latach 1993-99 – rektora. Uczył także w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej. Obecnie jest profesorem klasy organów w Akademii Katolickiej – Collegium Joanneum w Warszawie.
Źródło