Film o Helenie Pyz polskiej lekarce i misjonarce świeckiej, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, od końca lat 80. lekarce w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Kobiecie, która opiekę nad trędowatymi, których „nikt nie chce” nazwała „wielką łaską od Boga”.
“Stałam się jedną z nich. To jest moja rodzina. Stało się tak, kiedy po przybyciu tam, po krótkim czasie ktoś powiedział do mnie – mamo. Dzieciom z kolonii trędowatych najbardziej brakuje miłości”- opowiada misjonarka.
Dla niej praca w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya to całe życie, Indie stały się jej drugim domem.
reż. Paweł Wysoczański Polska, 2019 czas trwania: 80 min
Film Pawła Wysoczańskiego „ Jutro czeka nas długi dzień” ma w sobie coś mistycznego. Dotyka bowiem tajemnic różnych wyznań i poszukuje w nich tego, co najistotniejsze, czyli istoty dobra. Udało mu się to osiągnąć zwykłymi, dokumentalnymi metodami.
OMÓWIENIE: Już sama nazwa filmu „Jutro czeka nas długi dzień” wywołuje refleksję. Mówi o tym, że wiele jest do zrobienia a to co nas czeka może nie być łatwe. Szczęściem jednak jest móc tak powiedzieć – bo to oznacza, że nasza misja trwa i możemy przemieniać świat czyniąc dobro. No właśnie… co czujemy wypowiadając słowa „jutro czeka nas długi dzień”? Czy jest to jedynie zmęczenie i brak poczucia sensu czy właśnie chęć do podjęcia trudu? A jaka jest nasza życiowa misja i co po niej na świecie zostanie? Czy ślad, który po sobie zostawiam jest śladem dobra, czy może śladem chaosu a czasem krzywdy? Film Pawła Wysoczańskiego wskazuje na bezcenne relacje jakie Helena nawiązuje z podopiecznymi. Są to relacje, które podnoszą wartość, wychowują, upewniają dzieci w tym, że są warte miłości i poświęcenia. W tym kluczu możemy sobie zadać pytanie – czy ludzie za nami tęsknią i pragną naszej obecności? Czy to co robię mówię, wspiera moich bliźnich i podnosi ich wartość? Każda dobra misja napotyka na zło i ze złem się zmaga. Tak też jest w filmie, świat wartości chrześcijańskich oparty na miłosierdziu zderza się ze światem w którym panuje podział na lepszych i gorszych, bogatszych i biedniejszych. A jaki jest mój świat? Kto w nim jest lepszy a kto gorszy i na czym opieram tą hierarchię wartości? Poza tym, jak reaguję na zło? Kiedy walczę do końca a kiedy idę na kompromis? A jeśli walczę do końca… to co jesteśmy w stanie poświęcić? Po obejrzeniu filmu można wreszcie zapytać ewangelicznie – czy potrafię byś „solą” i znakiem Ewangelii? Należy też zapytać – czy w tym całym świecie spraw, walk, idei i sporów chcę być i jestem narzędziem miłosiernego Boga?
Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie. Wśród podejmowanych inicjatyw znajdują się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty artystyczne, festiwale, spotkania autorskie. Skuteczna promocja realizowana jest dzięki współpracy z mediami katolickimi, wybitnymi artystami, ośrodkami kultury, uczelniami wyższymi oraz parafiami. Wydarzenia organizowane są we własnym zapleczu lokalowym: sala widowiskowa, sala konferencyjna, galeria.