Papież Franciszek wzywa 1,2 miliarda katolików z całego świata a także wszystkich ludzi dobrej woli. Do podjęcia pilnych działań przeciwko niesprawiedliwości związanej ze zmianą klimatu oraz kryzysem ekologicznym, aby chronić ubogich i przyszłe pokolenia. Jego encyklika Laudato Si’ jest nieodpartym wezwaniem do dbania o nasz wspólny dom, Ziemię, opierając się na długiej historii nauczania katolickiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem na konferencję "Chrześcijaństwo a ekologia - dobrana para, czy niezgodność charakterów?", którą wygłosi Piotr Abramczyk, prezes Fundacji GCCM Polska - Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.
"Co ma wspólnego wiara i ekologia? Na naszym spotkaniu przyjrzymy się krótko temu, co dzieje się w naszym wspólnym domu i jak patrzy na to Kościół. Poszukamy motywacji do troski o stworzenie wynikających z naszej wiary oraz zobaczymy jak możemy się zaangażować w działania na rzecz chrześcijańskiej ekologii integralnej."
Piotr Abramczyk
Piotr Abramczyk - z zawodu i pasji meteorolog, interesuje się naukami o Ziemi, w szczególności zmianami klimatycznymi. Promuje chrześcijańską ekologię integralną i nauczanie Kościoła katolickiego w tej kwestii, zachęcając do zwiększenia zaangażowania wspólnot i ludzi wiary w opiekę nad naszym wspólnym domem. Prezes Fundacji GCCM Polska - Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i współzałożyciel Chrześcijańskiej Inicjatywy Ekologicznej.
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska jest polskim przedstawicielstwem The Global Catholic Climate Movement (GCCM), ruchu zrzeszającego ponad 900 organizacji, stowarzyszeń, zakonów i innych inicjatyw, a także indywidualnych ANIMATORÓW LAUDATO SI’ z całego świata. Działają w bliskiej współpracy z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, w duchu encykliki Laudato si' papieża Franciszka. Zachęcają do wprowadzania Laudato si' w ŻYCIE w trzech wymiarach:
duchowym - czyli osobistego "nawrócenia ekologicznego" i uzdrowienia naszych relacji ze Stwórcą, bliźnimi i całym stworzeniem,
stylu życia - czyli przemiany sposobu życia naszych najbliższych społeczności na bardziej zrównoważony,
polityk publicznych - rzecznictwa dla dobra wspólnego na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.
Konferencja odbędzie się podczas dorocznego pikniku ekologicznego - "Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego". Serdecznie zapraszamy.