Dobre Miejsce – Katolickie Centrum Kultury zaprasza na wystawę Marioli Pachnia: “Od ikony do fotografii. Tryptyk. Ukrzyżowanie”. Wystawa skierowana jest do osób zainteresowanych twórczością sakralną i przedstawia instalację artystyczną z elementami ikon i fotografii, inspirowaną twórczością Williama Blake’a, Andy Warhol’a i Henri Matisse’a.
Wystawa artystyczna – “Od ikony do fotografii. Tryptyk. Ukrzyżowanie”
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2019-11-01 do 2019-11-27
Wybrane przykłady z twórczości sakralnej Blake’a, Warhol’a i Matisse’a zainspirowały artystkę do stworzenia instalacji artystycznej i zaprezentowania finałowego rezultatu jako drogi twórczej od ikony do serii tryptyków w postaci przestrzennej instalacji składającej się z ikon i fotografii przedstawionych nowatorsko na płaszczyźnie przezroczystej. Fotografie skupiają uwagę widza na figurce ukrzyżowanego Chrystusa wyłaniającej się z nieoczywistego tła.

Prezentowane prace stanowią spójny element ukazujący przebytą drogę twórczą artystki od ikony do fotografii. Wszystkie fotografie zawierają jeden powtarzający się element figurki Chrystusa umieszczonej w różnorakim przestrzennym położeniu, skłaniającym wyobraźnię widza do refleksji nad przemijaniem. Seria fotografii jest, zdaniem artystki, preludium do wykonania na ich podstawie płaskorzeźby drewnianej, która finalnie będzie polichromowana i nawiązująca w swej formie do uprzestrzennionej ikony.
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 001

Celem moich działań artystycznych jest wykreowanie niezwykłej aury prowokującej obserwatora do zadumy nad przemijaniem i kruchością świata oraz zachęcenie do pogłębionej refleksji. A nawet, aby samo patrzenie na moje dzieło budziło uczucia metafizyczne.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 002

Cykl fotografii jest próbą wykreowania atmosfery oczekiwania na cud, w momencie ujrzenia ukrzyżowanego Chrystusa, tuż po śmierci, ale już bez krzyża. Celowo na fotografiach jest uwidoczniony brak krzyża, jest to akt symboliczngo uwolnienia się od krzyża życia, od cierpienia i doczesności. Śmierć to wypłynięcie na zewnątrz, odkrycie innego wymiaru.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 003

Cień z postaci ukrzyżowanego Chrystusa stanowi symbol przeszłości, doczesności i cierpienia. Cień odbija się na deskach krzyża, ale Chrystus nie jest już na krzyżu, nie jest już ukrzyżowany, nie wisi już na krzyżu, on unosi się w aurze zwycięstwa.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 004

Chrystus przenika do nowego życia, krzyż zostaje.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 005

W tle zostaje dramat ziemskiej egzystencji.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 006

Widok od strony ziemskiej z perspektywy cmentarza i doczesności.
M.Pachnia
TRYPTYK – UKRZYŻOWANIE 007

Żywa Hostia.
A wszystko to ukryte w symbolice ikony.
M.Pachnia