Serdecznie polecamy cykl koncertów Muzyki Pasyjnej pt. Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej.
Patronat: Bielański Festiwal Muzyki Pasyjnej
23 marca 2024 godz. 19:00
Czwarty koncert:
BILETY: Wstęp wolny
- Fidel płocka to staropolski instrument smyczkowy pochodzący z wykopalisk archeologicznych. Oryginał odnaleziono w 1985r. podczas prac prowadzonych w Płocku. Pochodzenie warstwy zawierającej instrument określono na połowę XVI w. Jest to jedyny zachowany egzemplarz XVI- wiecznego polskiego ludowego instrumentu smyczkowego.
- Suka biłgorajska to zaginiony staropolski instrument smyczkowy, zrekonstruowany na podstawie źródeł ikonograficznych, jako że nie zachował się żaden oryginał. Były to wzmianki prasowe z końca XIXw. oraz akwarela namalowaną przez Wojciecha Gersona (1895). Wraz z Andrzejem Kuczkowskim i Ewą Dahlig, Maria Pomianowska zrekonstruowała oba instrumenty. Opracowała od nowa zapomnianą praktykę wykonawczą, tworząc autorską technikę gry, styl wykonawczy oraz repertuar.
- Guzheng to tradycyjny chiński instrument szarpany, który ma ponad 2500-letnią historię. Jest on praprzodkiem całej rodziny cytr Dalekiego Wschodu. Guzheng łączy w sobie chińską historię i kulturę. Lutnicy poza wykonaniem instrumentu muzycznego mogą popisać się sztuką dekoracyjną. Na długim wyżłobionym w środku pudle rezonansowym znajdują się ruchome podstawki. Na nich opierają się struny, dawniej wykonywane z jedwabiu. Technika gry na guzheng polega na zarywaniu strun palcami prawej ręki i przyciskaniu ich opuszkami palców lewej dłoni. Do zarywania strun używa się specjalnych plektronów-pazurków.
O Artystce:
Maria Pomianowska – Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Trzydzieści lat temu wspólnie z Ewą Dahlig i Andrzejem Kuczkowskim zrealizowała rekonstrukcję zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, fideli płockiej i suki mieleckiej. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Mą, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem,Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh, AMJ.W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodzina cesarską koncertując i komponująca muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich instrumentach smyczkowych. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.
- Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”-brązowy (2010),
- „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011),
- Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011),
- Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016) ,
- Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018),
- Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”-srebrny (2019).
- Nagrodaim.Witolda Hulewicza ( 2019).
Yu Mingjie jest obecnie doktorantem w Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje u prof. dr hab. Marii Pomianowskiej. Była dyrektorką wydziału muzyki instrumentalnej i nauczycielką gry na cytrrze chińskiej guzheng w School of Music na Hebei Normal University. Stworzyła i kieruje kilkoma zespołami muzycznymi w Chinach prezentującymi różne gatunki muzyki przeznaczonej na guzheng. Jako solistka intensywnie koncertuje w Chinach, Japonii i Polsce. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych technice gry na guzheng. Yu Mingjie jest również kompozytorką kilkakrotnie nagradzaną w Chinach. Wydaje materiały dydaktyczne i kolekcje kompozycji muzycznych przeznaczonych na guzheng. Uczestniczy w wielu konkursach muzycznych zdobywając wyróżnienia i nagrody za pracę instrumentalisty oraz pedagoga. Wielokrotnie była jurorem w konkursach muzyki guzheng w Chinach.
Prowadzenie koncertów Michał Domagała i Marzena Białobrzeska.
Piąty koncert:
BILETY: Wstęp wolny
- Włodzimierz Promiński – I skrzypce
- Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce
- Piotr Reichert – altówka
- Rafał Kwiatkowski – wiolonczela
Program koncertu:
- Joseph Haydn „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Hob. XX/1A. Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” (1786r.) cykl siedmiu sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją i zwieńczonych brawurowym Il Terremoto (obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie).
1 – „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”
2 – „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”
3 – „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”
4 – „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”
5 – „Pragnę”
6 – „Wykonało się!”
7 – „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.
Współorganizatorzy festiwalu: