Zapraszamy na prapremierowy pokaz filmu dokumentalnego: “Siewca Nadziei – film o (nie)umieraniu” odbywający się w ramach I Festiwalu Niemożliwego, po którym odbędzie się spotkanie z twórcami dokumentu.
Data: 25 maja 2025 r. (niedziela), godz. 17:50
Miejsce: ul. Dewajtis 3, Dobre Miejsce, wejście B, 1 piętro, aula
Bilety – w cenie: normalny 35 zł/ ulgowy 28 zł dostępne on-line na Evenea
O FILMIE
“Siewca Nadziei – film o (nie)umieraniu” to wzruszający dokument fabularyzowany, portret kapelana Ośrodka Hospicjum Domowego – ks. Krzysztofa Stąpora MIC, którego praca opiera się na towarzyszeniu i wspieraniu chorych oraz ich bliskich w trudnej rzeczywistości choroby i odchodzenia. Z drugiej strony, codzienność księdza Krzysztofa to proste spotkania z drugim człowiekiem, niosące pacjentom chwile radości i obecności, która rodzi nadzieje i życie.
W dokumencie odkrywamy, jak znacząca jest rola kapelana w procesie umierania – to nie tylko chwile modlitwy i pocieszenia, ale także głęboka więź, która pomaga w przejściu przez najtrudniejsze momenty życia. Kamera towarzyszy duchownemu w jego codziennych wizytach, które tworzą codzienność hospicjum.
Film nie tylko dokumentuje osobiste historie i duchowe zmagania, ale także ma na celu edukację społeczną na temat wartości opieki paliatywnej oraz roli duchowości w końcowej fazie życia. Opowiedziana historia jest hołdem dla ludzi, którzy w obliczu cierpienia i końca życia przynoszą pocieszenie i sens, oraz dla organizacji, które z wielką troską wspierają potrzebujących. Dzięki dokumentowi widzowie mają szansę zbliżyć się do prawdziwego oblicza opieki hospicyjnej i zrozumieć, jak ważna jest wsparcie w trudnych chwilach. Opowieść ta ma być wezwaniem do refleksji i większej empatii wobec tych, którzy potrzebują naszej pomocy i obecności.
“Siewca Nadziei – film o (nie)umieraniu” to reżyserski debiut dokumentalny Kacpra Dobkowskiego – twórcy filmowego, montażysty, trenera, tutora i andragoga. Absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej.
O FESTIWALU
Festiwal Niemożliwego to coroczne święto holistycznego spojrzenia na człowieka, dzień celebracji działań realizowanych na rzecz rozwoju w każdym aspekcie życia: DUCHA – CIAŁA – PSYCHIKI.
Festiwal jako interdyscyplinarne wydarzenie społeczno-kulturalno-rozwojowe ma być emanacją i namacalnym doświadczeniem misji realizowanej przez Fundację Nic Niemożliwego podczas całego roku.
Hasłem pierwszej edycji Festiwalu Niemożliwego jest: NADZIEJA ZAWIEŚĆ NIE MOŻE. Czyli cytat, który przyświeca również tegorocznemu Jubileuszowi 2025 roku obchodzonego w Kościele Katolickim.
Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest wartość w kontekście życia i śmierci człowieka. Wydarzenie odbędzie się 25 maja 2025r. od 15:00 do 20:30, w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce w Warszawie.

Podczas wydarzenia odbędzie się konferencja, skupiona przede wszystkich na tematyce opieki paliatywnej i hospicyjnej, wartości życia (od poczęcia do śmierci), ale także prelekcje i panele eksperckie na temat tego jak wspierać osoby cierpiące w chorobie i osoby po stracie kogoś bliskiego, które są w żałobie. Na konferencji będzie także okazja usłyszeć specjalistów, ekspertów i działaczy którzy podzielą się swoją wiedzą, perspektywą i doświadczeniem.
Centralnym wydarzeniem Festiwalu jest prapremiera filmu dokumentalnego “Siewca Nadziei” opowiadającego o pracy kapelana Ośrodka Hospicjum Domowego w Warszawie – ks.Krzysztofa Stąpora MIC. To opowieść o posłudze księdza, który swoją codzienną pracą stara się wnosić Życie, tam gdzie w ludzkiej perspektywie ono się już kończy.
Jako organizatorzy chcemy, by wydarzenie to było także przestrzenią dla ważnych historii – dlatego oddamy głos osobom, które same doświadczyły straty i są otwarte, by opowiedzieć o tym jak to doświadczenie zmieniło ich perspektywę i w jaki sposób wpłynęło na ich życie.
Jako, że Festiwal to wydarzenie interdyscyplinarne, nie zabraknie także innych elementów związanych z kulturą i sztuką. W programie festiwalu prócz pokazu filmowego i rozmowy z twórcami, przewidziana jest wystawa fotografii pt.: “Droga Życia” – łącząca fotografie pacjentów hospicjum (autorstwa: Damiana Lemańskiego) i zdjęcia porodowe (autorstwa: Anny Wibig) ukazujące piękno wartości życia.
Na finał Festiwalu zaplanowany jest również mini koncert – nawiązujący do tematyki całości wydarzenia.
