W lipcu zapraszamy do Galerii Krużganek na wystawę będącą świadectwem Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymki z Jasnej Góry do krakowskich Łagiewnik. Wystawa jest także próbą odpowiedzi ks. Michała Dłutowskiego na pytanie dlaczego Pan Jezus zachwycił się Polską, kiedy do Świętej Faustyny powiedział: „Polskę szczególnie umiłowałem” (Dz. 1732).
Wystawa fotografii – Szlak Bożego Miłosierdzia
Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. A, Galeria Krużganek
Wstęp wolny, codziennie w godz. 8-20
Ekspozycja: od 2019-07-03 do 2019-07-30
fot. ks. M. Dłutowski
O WYSTAWIE:
“W rekolekcjach w drodze odkrywamy bogactwo polskiej kultury, historii, krajobrazu i polską gościnność. Zastanawiamy się nad tym, co w Polsce jest takiego niesamowitego, co pozwoliło Panu Jezusowi zakochać się w niej. Przewodniczką, niejako kamieniem węgielnym tych rekolekcji jest największa polska święta – Siostra Faustyna Kowalska, która przez orędzie Bożego Miłosierdzia, rozsiane po całym świecie, ukazuje jak potężny jest duch polskich świętych i polskiego Kościoła. Szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego właśnie Polskę Bóg wybrał do przekazania najważniejszego orędzia w Kościele na czasy definitywnej walki dobra ze złem, prawdy z kłamstwem, idei życia z ideologią śmierci, cywilizacji miłości z cywilizacją śmierci. Pielgrzymowanie jest też świadectwem naszej polskiej wiary i pobożności w konfrontacji z agresywnym, obcym polskiej tradycji ateizmem.”
fot. ks. M. Dłutowski
“Patrząc na perspektywę 18 lat naszego wspólnego pielgrzymowania z Jasnej Góry do Łagiewnik, można zauważyć, chociażby na zdjęciach, jak wiele utraciliśmy z naszej polskości. Przykładem mogą być procesje eucharystyczne w oktawie Bożego Ciała, one ukazują stan wiary w danym rejonie. Nasze pielgrzymowanie trwa w oktawie Bożego Ciała, kiedy te procesje odbywają się wokół kościołów. Gdy patrzymy na zdjęcia z przed ok. 10 lat z procesji w Małopolsce, widzimy całe bogactwo kultury regionalnej. Procesję otwierają liczne feretrony, chorągwie. Następnie mnóstwo dziewczynek w stroju krakowskim z charakterystycznymi czarnymi kamizelkami, na których widać kwiaty w kolorze błękitu, bieli oraz czerwieni… Ministranci w licznej grupie itd. Dziś na procesji w parafiach są może po dwie, trzy dziewczynki. Wszystko, co łączy się z naszą pobożnością, w zastraszającym tempie się kurczy i zanika. Niech ta wystawa zachęci nas do odwagi i ustrzeże przed rezygnacją. Zachowajmy i ratujmy to, co polskie, co łączy się z tradycją Kościoła.”
fot. ks. M. Dłutowski