ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Dobre Miejsce
  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ
  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ

26 września 2020 godz. 18:00 | Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. B Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki

„Wszyscy wiedzą” na FFN-Z

wszyscy_wiedza

Zapraszamy na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych tym razem na "Wszyscy wiedzą" w reżyserii znakomitego twórcy Asghara Farhadiego. Spotkanie tradycyjnie poprowadzi o. dr Marek Kotyński CSsR, filmoznawca, teolog duchowości oraz wykładowca PWTW.


WSZYSCY WIEDZĄ

26.09.2020 r. godz.: 18:00.

Miejsce:  Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3 wej. B

Bilety - w cenie 13/15 zł dostępne on-line na Evenea KUP BILET oraz stacjonarnie godzinę przed wydarzeniem (KASA BILETOWA w Informacji w wejściu B)


"Wszyscy wiedzą" to trzymający w napięciu, zaskakujący i do samego końca mylący tropy film Asghara Farhadiego. Za sprawą tego mistrzowsko poprowadzonego dramatu obyczajowego z elementami kryminału i love story, po raz kolejny na ekranie spotkał się gwiazdorski duet (a prywatnie para) - Penélope Cruz i Javier Bardem.



Cruz wciela się w rolę Laury, kobiety, która przed laty wyjechała do Argentyny, a dziś powraca do rodzinnego hiszpańskiego miasteczka na ślub siostry. Bardem gra Paco, jej dawnego kochanka, teraz cenionego winiarza. We "Wszyscy wiedzą" parę, którą kiedyś łączyło uczucie, tym razem połączy tragedia: podczas burzowej weselnej nocy znika bowiem nastoletnia córka Laury, Irene. Od tego momentu osadzony w urokliwym, okolonym winnicami miasteczku, film zdobywcy dwóch Oscarów (za "Rozstanie" i "Klienta") całkowicie zmienia nastrój. Fasada sielanki gwałtownie pęka, a zza niej wychodzą rodzinne sekrety, zawiści, namiętności i skrzętnie ukrywane konflikty. Przeszłość nawiedza misternie tkaną opowieść niczym zły duch; burząc przy tym spokój całego miasteczka. Na jaw wychodzą kolejne tajemnice, o których "wszyscy wiedzą", ale nikt nie chce przerwać zmowy milczenia.




Farhadi prowadzi opowieść z charakterystyczną dla siebie swobodą i lekkością. Rodzina to terytorium, na którym porusza się z wprawą, bezbłędnie wychwytując paradoksy, dzięki którym to kłębowisko toksycznych emocji, sprzecznych interesów i wzniosłych uczuć działa jak doskonale naoliwiona maszyna. Intymny, a przy tym kipiący emocjami „Wszyscy wiedzą” dowodzi, że w opowiadaniu o związkach i relacjach, Farhadi nie ma sobie równych.


wszyscy_wiedza_plakat

O REŻYSERZE



ASGHAR FARHADI, ur. w 1972 reżyser i scenarzysta. Pierwszy film nakręcił w wieku 13 lat w młodzieżowym klubie filmowym. Zrealizował jeszcze pięć krótkometrażowych filmów, a w 1991 r. rozpoczął studia teatralne na Uniwersytecie w Teheranie. Wybór tego kierunku odcisnął duży wpływ na styl jego późniejszych filmów. Pracę licencjacką Farhadi poświęcił dziełom Harolda Pintera, a konkretnie funkcji ciszy i pauzy w jego sztukach. Kontynuował studia na kierunku reżyserskim na Uniwersytecie Tarbiat Modares w 1996 r. Tam zaczął pisać scenariusze sztuk teatralnych i seriali telewizyjnych. Po uzyskaniu tytułu magistra pracował jako scenarzysta i reżyser seriali telewizyjnych, m.in. „Dastane Yek Shahr” (Opowieść o mieście). 

W 2002 r. napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy film fabularny, „Tańcząc w pyle”. Obraz uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 25. MFF w Moskwie, nagrodą dla najlepszego filmu przyznawaną przez Rosyjskie Towarzystwo Krytyków Filmowych oraz nagrodą za najlepszy scenariusz i reżyserię na 48. Festiwalu Filmowym Azja-Pacyfik (APFF). 

Rok później Farhadi nakręcił dramat społeczny „Piękne miasto” – gatunek, który w tamtym czasie nie cieszył się zbyt dużą popularnością. Film opowiada o konflikcie pomiędzy rodziną skazanego na śmierć mordercy a rodziną jego ofiary. Los 18-letniego zabójcy spoczywa w rękach krewnych jego ofiary, którzy mają prawo uchylić ciążący na nim wyrok śmierci. Film miał premierę we Francji w 2004r., zyskując rozgłos na lokalnych i międzynarodowych festiwalach i zdobywając wiele nagród, m.in. Grand Prix MFF w Warszawie. Kolejnym filmem Farhadiego był „Perski Nowy Rok” z 2005 r., który w bezkompromisowy sposób nakreślił napięty styl życia irańskiej rodziny z klasy średniej z perspektywy ich pokojówki, ukazując podwójne życie rodziny w społeczeństwie. 

Dwa lata później Farhadi wyreżyserował „Co wiesz o Elly?” – film o grupie przyjaciół, którzy wyjeżdżają na wakacje na północ Iranu. Zaginięcie jednej z dziewczyn stawia grupę w skomplikowanym położeniu i uruchamia pełną napięcia fabułę. Film miał premierę równocześnie na MFF w Berlinie i Festiwalu Filmowym Fajr w Teheranie. Na obu z nich zdobył nagrody za najlepszą reżyserię: berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia i Kryształowego Feniksa z Fajr. W 2009 r. film „Co wiesz o Elly?” miał premierę we Francji; zobaczyło go ponad 100 000 widzów. 

Po tym sukcesie Farhadi rozpoczął pracę nad scenariuszem kolejnego filmu, „Rozstanie”, który nakręcił w 2010 r. Po raz kolejny skupił się tu na przedstawicielach klasy średniej: przechodzącym kryzys małżeństwie, które mimo wspólnego dziecka decyduje się na rozwód. „Rozstanie” miało premierę podczas MFF w Berlinie, gdzie film zdobył Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film oraz Srebrne Niedźwiedzie dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki, przyznane całej obsadzie filmu. To był tylko początek długiej listy ponad 70 międzynarodowych nagród, w tym Złotego Globu dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego i wreszcie Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Międzynarodowy sukces „Rozstania” to zarazem największy sukces kina irańskiego na świecie. W samej Francji film miał milionową publiczność: pokazywano go w 250 kinach i był to największy kasowy sukces irańskiego filmu w tym kraju. W grudniu 2011 obraz miał swoją premierę w USA, stając się jednym z najpopularniejszych filmów nieanglojęzycznych. W tym samym roku Asghar Farhadi znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu „Time”. 

Podczas gdy „Rozstanie” szturmem zdobywało kolejne festiwale filmowe i kraje, Asghar Farhadi z rodziną przeprowadził się do Paryża, aby zacząć pracę nad scenariuszem filmu „Przeszłość”, którego akcja rozgrywa się poza Iranem. Główny bohater, Ahmad, wraca do Paryża po czteroletniej nieobecności, aby sfinalizować prawnie rozwód z Marie. Obecność Ahmada w życiu Marie po tak długim czasie jest dla obojga bohaterów kłopotliwa, zmuszając ich do powrotu do wspólnej przeszłości. W 2013 r. „Przeszłość” miała premierę we Francji na Festiwalu Filmowym w Cannes. Także ten film przyciągnął do kin milionową publiczność. „Przeszłość” zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki w Cannes i została nominowana do Złotych Globów i Cezarów. 

Asghar Farhadi wrócił do Iranu w 2015 r. aby nakręcić „Klienta”. Film został ukończony w 2016 r. i znalazł się w canneńskim konkursie, gdzie Asghar Farhadi zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, a Shahab Hosseini, odtwórca głównej roli, został okrzyknięty najlepszym aktorem. Jesienią tego roku „Klient” miał premierę kinową we Francji i w Iranie, gdzie stał się największym sukcesem Farhadiego. W 2017 r. reżyser otrzymał za niego swojego drugiego Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. 

Kilka miesięcy później Farhadi rozpoczął kolejny projekt, w którym na ekranie ponownie spotykają się Penelope Cruz i Javier Bardem. W nakręconym w Hiszpanii, w całości po hiszpańsku, filmie „Wszyscy wiedzą” oglądamy też Argentyńczyka Ricardo Darina. Film otworzył 71. Festiwal Filmowy w Cannes i znalazł się w konkursie – to trzecia nominacja Farhadiego do nagrody Złotej Palmy. „Wszyscy wiedzą” to też trzeci film w reżyserii Farhadiego, którego producentem jest Alexandre Mallet-Guy i szósty, którego jest dystrybutorem. Farhadi i Mallet-Guy poznali się w 2009 r. w Berlinie, gdzie Francuz zobaczył „Co wiesz o Elly?”.

Wybrana filmografia:

2009 – Co wiesz o Elly? / Darbareye Elly

2011 – Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin

2013 – Przeszłość / Le passe

2016 – Klient / Forushande

2018 – Wszyscy wiedzą / Todos lo saben




Dyskusja Forum Filmów Nie-Zwyczajnych
Dodaj do kalendarza

PODZIEL SIĘ

Udostępnij na Facebooku Share on Linkedin Udostępnij na Twitter Share on Pinterest Share on Xing Share on Reddit

Powiązane artykuły

  • Plakat_22-1-scaled Średni
    "Nowicjusz" na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych
  • ls_2021070817082840
    "Prorok" na Forum Filmów Nie-Zwyczajnych

Wyszukiwanie

Najnowsze posty

  • 12. Chrzescijanskie Granie Festiwal – 5
    Finaliści Konkursu Debiutów – Festiwal Chrześcijańskie Granie
  • plakat
    XII Festiwal Chrześcijańskie Granie 2023
  • MWS_00
    MICHAEL W. SMITH – Koncert w Polsce

Kalendarz

« marzec 2023 »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
26 27 28 1 2 3 4
  • JAN PIETRZAK – „Dziękuję Ci Polsko!” – 2 koncert
5
6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
22
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
23
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
24
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
25
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
26
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
27
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
28
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
29
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
30
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
31
  • Warsztaty bibliodramy „Przyjdźcie do mnie… utrudzeni i obciążeni”
1

Tagi

Arka Bibliodrama Bielany Chrześcijańskie Granie Dewajtis3 Dewajtis 3 Dla dzieci Dobre Kino Dobre Miejsce Dyskusja Dzień Ojca Festiwal Film Forum Filmów Nie-Zwyczajnych Foto Galeria Krużganek Historia Polski Jazz Jezus Koncert Konkurs Kościół Książka Malarstwo Maryja Misja Muzyka Nagroda Niedzielne Bajeczki Odpust Parafia bł. E. Detkensa Patronat Piknik Piosenka Autorska Podziemie Kamedulskie Przedstawienie Rekolekcje Spotkanie Autorskie Teatr Warszawa Warsztaty Worship Wystawa zespoły Święty

O Nas

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie. Wśród podejmowanych inicjatyw znajdują się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty artystyczne, festiwale, spotkania autorskie. Skuteczna promocja realizowana jest dzięki współpracy z mediami katolickimi, wybitnymi artystami, ośrodkami kultury, uczelniami wyższymi oraz parafiami. Wydarzenia organizowane są we własnym zapleczu lokalowym: sala widowiskowa, sala konferencyjna, galeria.

Logo

Dobre Słowo

Rozważanie na sobotę, 25 marca 2023

""

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypada z reguły w Wielkim Poście, co może się wydawać dziwne. Przygotowując się do świętowania Wielkanocy, obchodzimy uroczystość poświęconą tajemnicy Wcielenia i odnoszącą się do Narodzenia Pańskiego. Jest to jednak tylko pozorna niestosowność. Historia zbawienia jest bowiem jedna, a Wcielenie to początek realizacji dzieła odkupienia. To właśnie człowieczeństwo Jezusa jest narzędziem naszego zbawienia. Uroczystość ta jest również okazją dla nas, by spojrzeć na własne człowieczeństwo, a szczególnie na naszą cielesność, jako na dar Boga i drogę do zjednoczenia z Nim.

Maciej Zachara MIC, "Oremus" Wielki Post 2009, s. 115

GALERIA

ZOBACZ WIĘCEJ

  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ

Polityka prywatności |Wszelkie prawa zastrzeżone © Dobre Miejsce Sp. z o.o. 2018

    zapisz się

    do newslettera

    Zapisz się i bądź na bieżąco!

    Akceptuję politykę prywatności
    Akceptuję warunki przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją usługi Newsletter, w świetle obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych (RODO)