ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Dobre Miejsce
  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ
  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ

3 marca 2019 godz. 16:00 | Dobre Miejsce ul. Dewajtis 3 wej. B Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki

WYKLĘTY – ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych

wyklety-dobre-miejsce-front-1

01.03 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" z tej okazji zapraszamy na projekcję obrazu K. Łęckiego - WYKLĘTY. Spotkanie filmowe poprowadzi historyk z IPN, filmoznawca Jakub Gołębiewski.


3 marca 2019 r.

Godz.: 16.00.

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, ul. Dewajtis 3.

Bilety - w cenie 15 zł dostępne on-line na stronie sklepu "Chrześcijańskie Granie". Stacjonarnie w dniu wydarzenia, na godzinę przed seansem | www.chrzescijanskiegranie.pl


Tropieni i zabijani niemal jak zwierzęta. Większość z nich zginęła, a historia o nich przez lata była zakłamywana. Choć od 1 marca 2011 co roku obchodzimy święto państwowe poświęcone ich pamięci. Niestety w wielu kręgach do dziś uważani są za bandytów. Mowa o Żołnierzach Niezłomnych – członkach powojennego, antykomunistycznego podziemia w Polsce a także bohaterach opartej na faktach produkcji pt. „WYKLĘTY”. To film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin.



Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.


wyklety-dobre-miejsce-1


WYKLĘTY

Produkcja: Polska 2017

Reżyseria: Konrad Łęcki

Scenariusz: Konrad Łęcki

Czas trwania: 105 min

Gatunek: dramat, wojenny


wyklety-dobre-miejsce-2


„WYKLĘTY” to pierwszy film produkcji Fundacji „Między Słowami". Została ona założona w 2008 r. przez Marcina Kwaśnego (na swoim koncie ma role Witolda Pileckiego i Romana Dziemieszkiewicza „Pogody”, a w filmie „WYKLĘTY” wciela się w dowódcę oddziału ps. „Wiktor”).

Poprzednie role w filmach o podziemiu niepodległościowym nie zaspokoiły do końca mojej ciekawości dotyczącej losów jego bohaterów, zwanych dziś Żołnierzami Niezłomnymi. Stąd decyzja o zaangażowaniu się w produkcję filmu ‘WYKLĘTY’. W scenariuszu Konrada Łęckiego poznajemy sylwetki partyzantów, dla których w 1945 r. wojna się nie skończyła. Nie chcieli oni poddać się komunistycznemu dyktatowi, siłą narzuconemu Polsce przez Związek Radziecki i zapłacili za to najwyższą cenę – powiedział Marcin Kwaśny.


wyklety-dobre-miejsce-3



Akcja toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „WYKLĘTY”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.


wyklety-dobre-miejsce-4


Poruszający w filmie jest wątek głównego bohatera, ukrywającego się w osamotnieniu, oddzielonego od żony i syna. O wartości tej produkcji przesądzał będzie nie tyle rozmach batalistyczny, którego tu nie brakuje, ale przede wszystkim historia człowieka wyrzuconego poza społeczny nawias tylko dlatego, że pozostał wierny sobie i wyznawanym przez siebie wartościom – dodał Marcin Kwaśny.

Dla autora scenariusza i reżysera filmu, Konrada Łęckiego film „WYKLĘTY” to debiut w pełnometrażowej produkcji.

Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed niezwykle trudnymi wyborami. Ocena tamtych zdarzeń rzutuje także na funkcjonujące do dziś podziały w społeczeństwie. Starałem się nie oceniać decyzji bohaterów, ale w możliwie najbardziej bezpośredni sposób pokazać tragizm ich losów, a także poczucie totalnej izolacji i osamotnienia w sytuacji, w której się znajdowali – powiedział Konrad Łęcki.


wyklety-dobre-miejsce-5


Pierwszy klaps na planie produkcji „WYKLĘTY” padł w marcu 2014 r., a zdjęcia zakończyły się w maju 2016. W filmie udział wzięło 80 zawodowych aktorów i kaskaderów oraz kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich. Zdjęcia były kręcone przede wszystkim w województwie świętokrzyskim. Za dystrybucję filmu odpowiada firma Kondrat-Media, która w 2015 r. wprowadziła do kin film „Pilecki”.


OD REŻYSERA

Pomysł nakręcenia filmu pt. ,,Wyklęty" zrodził się z kilku powodów. Obecnie – zwłaszcza wśród młodszego pokolenia widzów – można zaobserwować wzmożone zainteresowanie historią, a co za tym idzie filmem o tej tematyce. Świadczą o tym sukcesy frekwencyjne takich filmów, jak ,,63 dni chwały"", ,,Kamienie na szaniec" ,,Obława", czy serialu telewizyjnego ,,Czas Honoru" czy ,,Miasta 44".

W dyskusjach na tematy historyczne szczególne miejsce zajmuje okres powojennej historii Polski. Sprawa Żołnierzy Wyklętych budzi ogromne społeczne zainteresowanie. W wielu miastach Polski powstają społeczne komitety budowy pomników tym ludziom, gros młodzieży stawia sobie za wzór dowódców poszczególnych oddziałów. Takie postacie jak mjr Zygmunt Szendzielarz ps. ,,Łupaszko", mjr c.c Hieronim Dekutowski ps ,,Zapora"', rtm. Witold Pilecki, kpt Zdzisław Broński ps ,,Uskok" czy sierżant Józef Franczak ps ,,Lalek" stają się ikonami dla wielu Polaków.

Biorąc się jednak za realizację tematyki wojennej, mam świadomość konieczności ,,podania filmu inaczej'', niż czyniono to w ostatnich latach. Niektóre tytuły zostały zrealizowane w sposób tak niedobry, że wręcz odstręczyły widza od tej tematyki. Nie można dzisiaj podawać młodemu odbiorcy filmu stosując tę samą technikę, którą stosowano 20-30 lat temu. Dzisiejsza publiczność – wychowana często na grach komputerowych – potrzebuje coraz mocniejszych doznań w kinie. Przywiązuje bardzo dużą wagę do realizmu sytuacji i zdarzeń.

Dlatego akcja ,,Wyklętego" jest dynamiczna, sceny są stosunkowo brutalne (ale tylko w uzasadnionych przypadkach), a język bardzo dosłowny. Zastosowane zostały: montaż poklatkowy, efekty slow motion, wycinanie klatek – a wszystko to po to, by widz od pierwszej do ostatniej chwili był wciągnięty w opowiadaną historię. Na wielu pokazach filmowych rozmawiałem z młodzieżą i wiem, jakie kino ich interesuje. Jestem przekonany, że opisany sposób narracji naszej historii przypadnie im do gustu.

Rzeczą równie istotną, jest pokazanie poszczególnych postaci w sposób wielowymiarowy. Owszem granica między dobrem a złem musi być wyraźnie zarysowana, ale nie można tworzyć postaci ,,z brązu", bo tego współczesny widz nie lubi najbardziej.

Dobierając skład aktorski miałem szczególnie to na uwadze. W filmie większość ról zagrali aktorzy nieznani szerokiej publiczności. Nie będą to jednak absolwenci zaraz po szkołach teatralnych, tylko doskonali aktorzy grający głównie w teatrach, w których stworzyli już wiele znakomitych kreacji. Partnerować im będą aktorzy bardzo znani, tacy jak Olgierd Łukaszewicz, Janusz Chabior, Marcin Kwaśny, Piotr Cyrwus czy Marek Siudym. Pozwoli to widzowi na utożsamianie się z granymi postaciami, a nie skupianie się na aktorskich twarzach znanych z reklam czy plotkarskich magazynów.

Konrad Łęcki


Dobre Kino Historia Polski
Dodaj do kalendarza

PODZIEL SIĘ

Udostępnij na Facebooku Share on Linkedin Udostępnij na Twitter Share on Pinterest Share on Xing Share on Reddit

Powiązane artykuły

  • Tobiasz_Teatr_Exit_3
    Pokaz filmu "Tobiasz" oraz spotkanie z twórcami
  • czysciec-movie-purgatory-3
    "CZYŚCIEC" - pokaz specjalny

Wyszukiwanie

Najnowsze posty

  • bibliodrama_zlo_dobrem_zwyciezaj-3
    Warsztaty bibliodramy – „ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ”
  • Głos Wolności
    „GŁOS WOLNOŚCI” – warsztaty wokalne
  • organy_archikatedry_2022
    PATRONAT – Organy Archikatedry 2022

Kalendarz

« lipiec 2022 »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
  • PATRONAT – Organy Archikatedry 2022
10
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28
  • „GŁOS WOLNOŚCI” – warsztaty wokalne
29
  • „GŁOS WOLNOŚCI” – warsztaty wokalne
30
  • „GŁOS WOLNOŚCI” – warsztaty wokalne
31
1 2 3 4 5 6

Tagi

Arka Bal Bibliodrama Bielany Chrześcijańskie Granie Dla dzieci Dobre Kino Dyskusja Dzień Ojca Eremy Fatima Festiwal Forum Filmów Nie-Zwyczajnych Foto Galeria Krużganek Historia Polski Jazz Jezus Kabaret Koncert Konkurs Kościół Książka Malarstwo Maryja Misja Muzyka Nagroda Niedzielne Bajeczki Odpust Parafia bł. E. Detkensa Patronat Piknik Piosenka Autorska Podziemie Kamedulskie Przedstawienie Przegląd Rekolekcje Spotkanie Autorskie Teatr Warsztaty Worship Wystawa zespoły Święty

O Nas

Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie. Wśród podejmowanych inicjatyw znajdują się koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, wystawy, warsztaty artystyczne, festiwale, spotkania autorskie. Skuteczna promocja realizowana jest dzięki współpracy z mediami katolickimi, wybitnymi artystami, ośrodkami kultury, uczelniami wyższymi oraz parafiami. Wydarzenia organizowane są we własnym zapleczu lokalowym: sala widowiskowa, sala konferencyjna, galeria.

Logo

Dobre Słowo

Rozważanie na środę, 6 lipca 2022

""

Przedziwny jest nasz Bóg: nie chce ofiar, ołtarzy, całopaleń. Objawił nam siebie, stając się człowiekiem w Jezusie Chrystusie. On także dziś nam zwiastuje: "Bliskie jest królestwo Boże". Nie jest ono podobne do królestw ziemskich, lecz jakie jest? Jezus, ukazując nam oblicze Boga, odkrywa przed nami, czym jest przestrzeń Bożego życia. Nowina o niebie - Bożym królestwie - jest nowiną o pełni miłości i dobra. Drogę do niego otwiera nam jedyna ofiara złożona przez Jezusa, którą uobecniamy podczas tej Eucharystii.

Małgorzata Konarska, "Oremus" lipiec 2004, s. 32

GALERIA

ZOBACZ WIĘCEJ

  • STRONA GŁÓWNA
  • KINO
  • TEATR
  • KONCERTY
  • WYSTAWY
  • WYDARZENIA
  • ZDJĘCIA
  • O NAS
  • KONTAKT
  • KOŚCIÓŁ

Polityka prywatności |Wszelkie prawa zastrzeżone © Dobre Miejsce Sp. z o.o. 2018

    zapisz się

    do newslettera

    Zapisz się i bądź na bieżąco!

    Akceptuję politykę prywatności
    Akceptuję warunki przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją usługi Newsletter, w świetle obowiązujących przepisów o ochronie danych osobowych (RODO)