Parafia pw. bł. E. Detkensa, Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany mają zaszczyt zaprosić na Odpust parafialny, organizowany z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) w Lesie Bielańskim – tradycyjne Święto Bielan, sięgające XVII wieku, w tym czasów panowania króla Władysława IV i Jana Kazimierza.
Zielone Świątki:
Data: 28 maja 2023 r. godz.: 10:00 – 15:00
Miejsce: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny! Bądź EKO : Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem!
TROCHĘ HISTORII:
Klasztor kamedulski był jednym z ulubionych miejsc świętowania dworu królewskiego. Do kamedułów przybywali królowie wraz z całym dworem na modlitwę, Mszę, ucztę, polowanie i dwudniową zabawę z atrakcjami. Tylko w tym dniu z racji odpustowych do klasztoru wstęp miały kobiety. Na kartach historii szczególnie zapisała się uroczystość z 1766 roku kiedy to król Stanisław August urządził na Bielanach wielkie widowisko, na które przypłynął Wisłą. Z czasem w odpustach bielańskich zaczęli uczestniczyć nie tylko możni ale i lud. Wokół klasztoru pojawił się sceny i kramy, a odpusty poza religijnym charakterem przybierały również cechy festiwalu ludowego. Zielone Świątki w lesie bielańskim zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak pozostało do chwili obecnej…
OPIS WYDARZENIA:
- W tym roku świętowanie rozpoczniemy o 10:00, kiedy to wyruszy procesja znad Wisły, gdzie przypłynie tratwa z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu.
- Po procesyjnym przeniesieniu obrazu, rozpocznie się Msza św. w Kościele Pokamedulskim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP parafii pw. bł. Edwarda Detkensa spośród Stu Ośmiu Męczenników.
- Dzięki uczestnictwu we Mszy i spełnieniu warunków przewidzianych w liturgii możemy uzyskać odpust!
- Po Mszy Świętej, koncert folkowej muzyki na żywo: Kapela Drewutnia
Kapela Drewutnia gra utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury oraz tradycje. W jej repertuarze znajdziecie zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski… Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Muzycy starają się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz – stosując dostępne instrumentarium – oddać w pełni ich nastrój. Instrumentarium zespołu tworzą instrumenty obecne w polskiej muzyce ludowej, a zwłaszcza w tradycyjnej muzyce Lubelszczyzny takie, jak akordeon, bęben, skrzypce, klarnet, tamburyn, mandolina, mandola, a także ukraińskie sopiłki, bałałajki, domra, huculski bęben, słowackie dudy czy fujara i wiele innych.
- Zwiedzanie kompleksu Pokamedulskiego z historykiem Pawłem Cichockim – nauczycielem Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. R. Archutowskiego! Już tę niedzielę – 28 maja, podczas Odpustu na Zesłanie Ducha Świętego, nadarzy się niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć wiele wartościowych, ciekawych informacji o historii klasztoru Kamedułów na Warszawskich Bielanach:
Zespół klasztorny oo. Kamedułów znajduje się na Górze Polkowej, zwanej Królewską w Lesie Bielańskim. To miejsce, do którego z chęcią przybywały takie osobistości, jak: Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki czy Jan III Sobieski. Tu swoje rekolekcje w 1919 r. odprawiał nuncjusz Papieski Achilles Ratti – późniejszy papież Pius XI!!!
W skład zachowanych zabudowań wchodzą: Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, budynek dawnego Domu Zgromadzenia Księży Marianów z zawartymi w nim reliktami klasztornej oficyny kuchennej i gospodarczej oraz kompleks 13 eremów, które stanowią oś kompozycyjną zespołu.
Podczas zwiedzania zobaczymy: Kamedulską Izbę Pamięci, Skarbiec, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Podziemia Kamedulskie.
START WYDARZENIA: 28.05.2023 r., od godziny 13:00 do 14:30
Miejsce zbiórki: Hol (główny korytarz) Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. R. Archutowskiego (naprzeciwko Kościoła Pokamedulskiego).
Bilety: wstęp wolny
- W godzinach 12:00-15:00 atrakcje dla dzieci: Teatr Bajka – przedstawienie pt. „Puszek” (13:30 – informacje o wydarzeniu znajdziesz TUTAJ ), dmuchańce, przejazd bryczką
- Po Mszy odpustowej będzie można również indywidualnie zwiedzać: Kamedulską Izbę Pamięci, Skarbiec, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Podziemia Kamedulskie. Scenariusze zwiedzania dostępne na stronie www.kosciolbielanski.pl
- W godzinach 10:00-15:00 zapraszamy na kiermasz rękodzieła nowoczesnego i ludowego oraz swojskiego jadła na terenie parafialnym i Dobrego Miejsca.
Wśród wielu ciekawych artykułów będzie można kupić m.in.: drewniane figurki i zabawki; biżuterię z kamieni, mosiądzu, żywicy epoksydowej; zabawki z włóczki; oryginalne szkatułki i organizery; rysunki pastelowe; obrazy olejne i na szkle; szklane figurki zwierząt i aniołków; naturalne świece sojowe; konopne kosmetyki; ręcznie szyte poduszki, przytulanki, torby, worki, opaski i kominy…
Artykuły spożywcze: ciasta, kiełbaski, zapiekanki z serem; muffiny marchewkowe, ciastka owsiane, blok czekoladowy, ciasta, obwarzanki, lizaki, precle, wata cukrowa, zakręcony ziemniak, chałwa naturalna, swojskie wędliny…
Artykuły HAND-MADE, naprawdę warto.