Kalendarz – wydarzenia



Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
28
29
30
31
1 2
3
4
5
6
7
8 9 10
11
12
13
14
15 16 17
18 19
20
21
22 23
24
25 26
27
28
29
30
1
Tribute to TOMASZ SZUKALSKI – zaduszki

Zaduszki Jazzowe Tribute to TOMASZ SZUKALSKI to muzyczny hołd legendarnemu saksofoniście, który złożą muzycy tworzący jego ostatni zespół: Artur Dutkiewicz – fortepian, Adam Kowalewski – kontrabas, Krzysztof Dziedzic – perkusja. Na saksofonie zagra Tomasz Grzegorski. 


W Podziemiach Kamedulskich zespół przypomni utwory, które wcześniej wykonywali w Kwartecie Tomasza Szukalskiego a także kompozycje dedykowane temu geniuszowi saksofonu.


8 listopada w bielańskim cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” będziemy wspominać TOMASZA SZUKALSKIEGO, legendę polskiego jazzu, największego polskiego saksofonistę tenorowego, postać charyzmatyczną i niezwykle barwną.


Miejsce: Podziemia Kamedulskie,

ul. Dewajtis 3.

8 listopada 2018 r. godz.: 19.00.

WSTĘP WOLNY!


Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.

Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.


Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz – p, Adam Kowalewski – b, Krzysztof Dziedzic – dr. był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego.

tomasz-szukalski-quartet-1995


Występowali razem przez ponad 10 lat. Zespół zagrał  na wielu znaczących festiwalach w Europie. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową. Łącznie 12 koncertów, rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.


Artur Dutkiewicz

Pianista i kompozytor, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez ponad 20 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. Nazywany  „Ambasadorem  jazzu” (Jazz Forum Magazine), jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w ponad 60 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival – Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.



Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic

Bardzo młodzi wówczas  muzycy, którzy zostali zauważeni przez mistrza Szukalskiego na warsztatach jazzowych. Jak wspominają,   terminowanie u Jego boku miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.

Adam Kowalewski to kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy dając liczne koncerty w całej Europie. Występował także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany.

Krzysztof Dziedzic – jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych,  jedna z najbardziej kolorowych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Był członkiem zespołu Nigela Kennedy. Oprócz wieloletniej współpracy z Tomaszem Szukalskim koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem. W 2017 roku ukazała się pierwsza autorska płyta perkusisty „Tempo”.


Do obecnego zespołu muzycy zaprosili znakomitego saksofonistę tenorowego Tomasza Grzegorskiego. „Szakal” wyróżniał go, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów.


Miejsce: Podziemie Kamedulskie w Lesie Bielańskim, ul. Dewajtis 3
Wstęp: wolny

    zapisz się

    do newslettera

    Zapisz się i bądź na bieżąco!

    [newsletters newsletters-903 list:2 autocheck:on email:your-email ""]